adim

adim | adim

Prasačiny momentálne nie je možné zobraziť.
adim
Ako za starých čias
 
mahalebka
mahalebka | 27.5.2022 13:06

Jeej oni to o slovenskych krestanoch vedeli uz 30. rokoch? Ale igorko by polemizoval ze niektori ti fasisti su aj dobri a niektori si zli.


Komisar Mex
Komisar Mex | 27.5.2022 14:27

Ale vsetci chapu ze somarina to bola aj vtedy aj teraz hej? Asi hej, ja len pre istotu, aby to niekto pomalsi nezobral vazne.

Inak skoda ze nie je dobre vidiet clanok, predpokladam ze to bude podobne ako dnesne statusy precedu magiana a spol. Ale oci si kazit nejdem kvoli tomu.


Eamileann
Eamileann | 27.5.2022 15:36

To je z časopisu Gardista? Propaganda ako vyšitá... Bohužiaľ, na mnohých to vtedy sedelo, a nájdu sa takí aj dnes :(


Mick
Mick | 27.5.2022 16:34

Niekde som nasiel aj pdf archivy starych novin zo slov.statu. Je to zaujimave čtivo. Zaujimave, ako sa v priebehu casu (1941) v nich menila retorika.


Len tak
Len tak | 27.5.2022 19:06

Nie je mi jasné, či veta "Čo kresťan, to fašista, čo fašista, to kresťan!" má znieť z pohľadu kresťana hrdo, alebo či to má znieť hrdo z pohľadu fašistov.

Chcelo by to celý článok...


Eamileann
Eamileann | 27.5.2022 21:22

Fašisti apelovali na Slovákov, ktorí boli prakticky všetci kresťania, aby sa všetci stali fašistami, aby ich presvedčili o výhodách, aké to bude všetko úžasné. Rovnaké populistické bláboly, ako dnes hlása Magiánko, ktorý začal "veriť" až vo vrcholovej politike a nikto príčetný mu to neverí. Toto však vyšlo v dobe, keď slovo fašista ešte nemalo takú negatívnu konotáciu (chýbala historická skúsenosť), takže to treba Magiánkovi započítať ako priťažujúcu okolnosť.


ygnac
ygnac | 27.5.2022 22:08

Zapadne media tvrdia, ze fasista Tiso bol knaz. A dal pozabijat desattisice ludi. To je urcite klamstvo, to uz by sme kde boli, hrdi krestania.
:D


Len tak
Len tak | 27.5.2022 23:21

Tiso nemohol byť fašista, to by Ježiš vo svojej firme nestrpel... veď ju založil čistú, nepoškvrnenú.

Hm... jak z toho ven ?

Možno RKC nie je Ježišova firma... a RKC len zas klame.

Možno fašista Tiso nemôže poškvrniť žiadnu cirkev.... no... keď ju nepoškvrnili pedofilné aféry, tak jeden fašisa hore-dole.

Možno biblia nehovorí pravdu... a žiadna nepoškvrnená cirkev založená nebola.

Ťažká teologická oná... dišputa. Monológ teda. Ináč, čo nového vo svete vedy ? Nejaké nové teologické objavy ?


Eamileann
Eamileann | 28.5.2022 08:33

LenTak, to teda monológ :) Tiso mohol byť fašista (neviem, či vnútorne presvedčený, ako napr. Tuka či Mach, ale rozhodne kolaboroval), mnohí boli. Rímu na truc, a slovenská RKC sa z toho obdobia doteraz nepoučila, čo je jedna z najsilnejších výčitiek voči nej, ak sa niekto stavia do pozície morálnej autority a sám nemá spracovanú svoju temnú minulosť, nedá sa brať vážne, bohužiaľ. Chvalabohu, že slovenská RKC nie je celosvetová RKC.

Vieš, aký je rozdiel medzi založením a udržaním nepoškrvrnenej Cirkvi? Veľký. Asi si predstavuješ Boha, čo by mal nesvojprávne ovečky strážiť každú zvlášť. V Biblii sa nikde nepíše, že by Cirkev mal Ježiš strážiť takým spôsobom, práve naopak, na konci vekov bude oddeľovať zrno od pliev, a žiadna príslušnosť k žiadnej cirkvi sama o sebe nikomu nepomôže. Inu, slobodná vôľa dovoľuje ľuďom pošliapať aj najsvätejšie veci.

Keď už si robíš srandu, mohol by si si ju robiť aspoň z reálnych problémov náboženstva/viery, napr. z tej Tisovej kolaborácie s nacistami. Ak je predmetom Tvojej srandy takáto alternatívna realita, tak potom mi akosi uniká zmysel, lebo to nie je ani vtipné, ani sa podľa toho nedá spraviť u kresťanov sebareflexia, vtedy to vyzerá, že kritizuješ len kvôli kritike, ale vydávaš to za srandu, lebo si to nechceš priznať ani pred sebou, že si predpojatý...


Len tak
Len tak | 28.5.2022 10:39

To bol pekný výkrut :-) Milujem túto slovnú ekvilibristiku, žonglovanie so slovami...

Takže Ježiš podľa biblie založil nepoškvrnenú cirkev, ale tá sa kľudne môže zopsuť, a stále zostane jeho. Inými slovami... každá kurva bola niekedy panna a preto ju treba uctievať ako pannu. :-)


Eamileann
Eamileann | 29.5.2022 08:21

Áno, presne tak to dáva zmysel, ako to hovoríš, a nijako inak :)


Eamileann
Eamileann | 29.5.2022 08:36

Má zmysel vysvetľovať Ti, že sú rôzne druhy svätosti? Cirkev môže byť svätá svojím pôvodom (zakladateľom), svojím učením odovzdávaným od jej počiatku i svojimi úkonmi (vysluhovaním sviatostí). Žiadna ľudská chyba člena Cirkvi svätosť týchto vecí nezruší. Mimoto Cirkev sa nemá uctievať, uctieva sa Boh a v istom zmysle svätci, hoci iba ako prostredníci medzi Bohom a nami.

Takže k Tvojej ostrovtipnej alegórii: ak nájdeš kurvu, ktorá bola narodená svätá, nosí a robí sväté veci a nevyžaduje od Teba žiadne uctievanie, možno to nebude až taká kurva, ako si myslíš :)


Len tak
Len tak | 29.5.2022 10:30

:-) Ale veriť sa v má v Cirkev, nie ?

Myslím, že to dobre napísal aj Mňačko, keď sa v knihe súdruh Munchausen pýta...

Komu veriť, keď členovia strany sú kolísaví, podliehajú nacionálnym, fundamentálnym aj revizionistickým úchylkám, a dokonca sám súdruh Husár ( schválne skomolená podoba mena Husák ) upadol v nemilosť a oprávnene pykal vo väzení ? )

Odpoveď: Strane verte, súdruhovia! Strana vás nesklame!


Cirkev ako inštitúcia nie je entita, nemá intencionálne stavy. Jej zámery a pohnútky sú reprezentované malou skupinou ľudí, ktorí veľmi radi si požičiavajú od neosobnej, glorifikovanej inštitúcie jej atribúty.

Cirkev sa nemá uctievať ??? :-) Medzi jednoduchými ľuďmi často dochádza k uctievaniu nielenže cirkvi, ale priamo k uctievaniu jej predstaviteľov.

A ver mi, predstavitelia cirkvi si to užívajú plným priehrštím ( bol si niekedy na svadbe/pohrebe na rusnákoch ? ), a určite nebudú ľuďom vysvetľovať, že sa uctieva len boh.

Práve naopak... Utvrdzujú ľudí v tom, že najlepšie si uctia boha, ak si uctia farára :-)

Ak tomu neveríš, nikdy si nebol na dedine v kostole. :-)


Eamileann
Eamileann | 29.5.2022 14:46

Nie, veriť v Cirkev sa nemá (Čo to vôbec znamená? Veriť, že existuje? Či veriť v neomylnosť ľudí, ktorí ju tvoria?). Že sa to v jednoduchších spoločenstvách a vo východnom obrade deje, neznamená, že to tak má byť. Pozostatok z minulosti, ľudia podobne vnímajú aj lekárov a politikov... Zakážeme aj tých?


Len tak
Len tak | 29.5.2022 16:46

Eamileann... ty nechodíš do kostola???

Mladomanželia musia! prehlásiť, že veria v cirkev.


Eamileann
Eamileann | 29.5.2022 21:39

Si bol raz na svadbe tuším :)

Mladomanželia nič také prehlásiť nemusia, sľubujú pred Bohom, že si budú verní, že že sa nikdy neopustia a že sa budú milovať a ctiť do konca svojich životov, a potom prisahajú pred oltárom, že svoj manželský sľub dodržia, si tam nejaké úkony naviac typu požehnanie prsteňov, zvyšok je bežná omša. Hovoríš asi o kréde (vyznaní viery), ale to sa vyznáva aj pri bežných nedeľných bohoslužbách. Tam sa naozaj hovorí "verím v jednu svätú katolícku (znamená všeobecnú) apoštolskú cirkev", neznamená to ale nič z toho, čo sa snažíš naznačiť, rozhodne nie, že by si ju mal uctievať ako Boha (Cirkev je z definície spoločenstvo veriacich, nie kňažská hierarchia, to by som akože mal uctievať sám seba?). Znamená to, že dotyčný verí, že Cirkev je
a) jedna - kontinuálne existujúca od poslednej večere do dnes
b) svätá - svätosť bytostná, nie morálna, v zmysle, ako som vysvetľoval vyššie
c) všeobecná - pre všetkých
d) apoštolská - to súvisí s poslaním Cirkvi ako takej, s dovolením nebudem hlbšie rozvádzať

Ako si z toho dokázal vyvodiť, že Cirkev treba uctievať, prosím Ťa? :) Isto, mať rešpekt voči učiteľom, obradom i histórii je v poriadku, to zvládajú aj neveriaci, ale to neznamená uctievanie v tom zmysle, ako si hovoril v minulých príspevkoch...


Len tak
Len tak | 29.5.2022 21:45

Slovná veta, vytáčky, zahmlievanie.


ygnac
ygnac | 30.5.2022 08:24

Eamileann | 28.5.2022 08:33
Vieš, aký je rozdiel medzi založením a udržaním nepoškrvrnenej Cirkvi? Veľký. Asi si predstavuješ Boha, čo by mal nesvojprávne ovečky strážiť každú zvlášť. V Biblii sa nikde nepíše, že by Cirkev mal Ježiš strážiť takým spôsobom, práve naopak,
-------
Takze ten Boh nebude az taky vsemocny. Alebo mu nevadi, ze v jeho mene a pod jeho organizaciu robia take spinavosti? Hm.


ygnac
ygnac | 30.5.2022 08:26

Eamileann | 29.5.2022 21:39

Si bol raz na svadbe tuším :)

Mladomanželia nič také prehlásiť nemusia, sľubujú pred Bohom, že si budú verní,
---------------
Na omsi to prehlasuju. Na kazdej omsi. Verim v ducha Svateho, v svatu cirkev katolicku, v spolocenstvo svatych, v odpustenie hriechov, vo vzkriesenie tela a v zivot vecny. Amen

Sach mat :D


Eamileann
Eamileann | 30.5.2022 10:29

"Slovná veta, vytáčky, zahmlievanie."
> LenTak, vyjadril som sa k veci a jasne. Keby si napísal, že nevieš odpovedať, bolo by to dôstojnejšie...

"Sach mat :D"
Ygnac,Ty si tuším od nadšenia zabudol dočítať dokonca, inak by si vedel, že som presne o kréde písal a aj vysvetlil, čo to znamená. Na šach-mat sa musíš snažiť trošku viac...

"Takze ten Boh nebude az taky vsemocny. Alebo mu nevadi, ze v jeho mene a pod jeho organizaciu robia take spinavosti? Hm."
> To nie sú všetky možnosti... Predstava Boha ako strážcu s palicou strážiaceho každú myšlienku každého človeka nie je veľmi odlišná od predstavy starca na obláčiku s obručou nad hlavou...


ygnac
ygnac | 30.5.2022 11:36

Och, nadherne si to ohybas.
K poslednemu odstavcu: Nepisem o strazeni vsetkych. Ale o strazeni samozvanych zastupcov a najsvatejsej organizacie. Ani u nich si vsemocny nekontroluje, co za spinavosti stvaraju?


Eamileann
Eamileann | 30.5.2022 12:14

V čom to ohýbam? To by si mal vysvetliť, to je vážne obvinenie. Vy ste chalani strašne kritickí, ale čo konkrétne kritizujete, to akosi zabúdate špecifikovať... Je niečo nepravdivé alebo nepochopiteľné na mojom vysvetlení "viery v Cirkev"? Ako inak sa dá veriť v Cirkev? Akože by som mal pochybovať, že nejaká cirkev existuje? :)

A čo sa týka toho, prečo Boh nezabije pokrytcov v kňazskej hierarchii bleskom, na to Ti odpovedať nedokážem inak, len tak, že ak naozaj je (o čom sa teraz nebavíme a nemienim vás o ničom takom presviedčať, nakoľko sám pochybujem), je to jeho vec a má právo robiť si vo svojom vesmíre, čo chce. Možno majú slúžiť ako negatívny príklad na otvorenie oči hľadajúcim...


Len tak
Len tak | 30.5.2022 12:18

Tebe to zjavne na otvorenie očí nestačí.


Eamileann
Eamileann | 30.5.2022 12:49

"Tebe to zjavne na otvorenie očí nestačí"
> Namietam slovíčko "zjavne", zjavné je akurát to, že zase ignoruješ úplne platné argumenty proti konkrétnym veciam, ktoré si napísal, nijako ich nespochybňuješ ani nevyvraciaš, len hovoríš niečo neurčité o nejakej slovnej vate, akoby v mojich odpovediach nebola obsiahnutá žiadna podstatná informácia. Naozaj, keby si rovno priznal, že nemáš čo odpovedať, bolo by to miliónkrát dôstojnejšie... Ale pokojne vysvetli, keď je to zjavné Tebe, nemal by si mať problém vysvetliť to...


Len tak
Len tak | 30.5.2022 13:27

Nebudem sa zapletať do nezmyselných katolibanských poučiek a polemizovať o tom, že cirkev je jedna (blud - nie je jedna), svätá ( pedofilne svätá), všeobecná (ozaj ?), apoštolská (ak chceš, ale učeníci Ježiša by to mohli brať ako urážku) a neviem aká. Nehrám s vašimi cinknutými kartami.


Eamileann
Eamileann | 30.5.2022 13:44

"Nebudem sa zapletať do nezmyselných katolibanských poučiek a polemizovať o tom, že..."
> Až na to, že to po Tebe nikto nikdy nechcel a zase reaguješ na niečo úplne iné ako treba. To, čo som napísal, bolo vysvetlenie, čo to "veriť v Cirkev" vo vyznaní viery znamená, v kontraste s Tvojimi slovami o Cirkvi, ktorá vyžaduje uctievanie a v ktorú sa má údajne veriť akýmsi nešpecifikovaným spôsobom podobne ako v Boha.

Polemika o pravdivosti kréda sa rovná polemike o existencii Boha: dnešným poznaním nedokázateľné ani nevyvratitelné, a toho taktiež odmietam zúčastňovať...


Len tak
Len tak | 30.5.2022 13:47

Hej, jednoduché pojmy u vás treba vysvetľovať, a najlepšie rôznym sociálnym skupinám vysvetľovať ináč...

:-)


Eamileann
Eamileann | 30.5.2022 14:36

"jednoduché pojmy u vás treba vysvetľovať, a najlepšie rôznym sociálnym skupinám vysvetľovať ináč..."
> Zase útočíš a obviňuješ bez dôkazov tak, že nemám najmenšiu šancu brániť sa voči niečomu konkrétnemu, Jojojo štýl, gratulujem...

Vráťme sak podstate sporu: hovoril si, že Cirkev vyžaduje, aby sa verilo v Cirkev, ja Ti odpovedám, že to nie je pravda. Cirkev neprikazuje žiadnu vieru v seba, nemá to oporu v Biblii ani katechizme, a babky na východe s mentalitou spred dvesto rokov preukazujúce nezdravý rešpekt každému "pánovi" - farárovi, učiteľovi, doktorovi, poslancovi, starostovi... - na tom vôbec nič nemenia. Doteraz si nebol schopný ani len vysvetliť, čo to presne na znamenať, "veriť v Cirkev", lebo to v kréde je o uverení/uznaní tých vlastností Cirkvi (jedna, svätá atď.), s ktorými Ty vôbec súhlasiť nemusíš, ak nechceš byť katolíkom, ale na otázky viery v Cirkev to nič nemení. Ak som v niečom klamal alebo na niečo zabudol, prosím, počúvam Tvoje argumenty, v čom konkrétne. Inak radšej naozaj priznaj, že si zase raz povedal niečo ako svoj predsudok bez toho, aby si sa mal tým zamyslel, a bude to oveľa dôstojnejšie, než takéto vykrúcanie sa a odbočovanie od témy...


Len tak
Len tak | 30.5.2022 14:39

Rozumiem... "veriť v cirkev" neznamená "veriť v cirkev", "svätá cirkev" neznamená, že "cirkev je svätá", a tak ďalej.

Jednoduché ako facka. Hlavne pre takých jednoduchých.


Eamileann
Eamileann | 30.5.2022 15:52

Takže argumenty došli, musíš sarkazmom nad príšernou zjednodušeninou vyvolávať dojem, že to, čo hovorím, je smiešne, bez ohľadu na platnosť mojich argumentov? Vieš, že to takto robia tí populisti, proti ktorým bojujeme spoločne? A nebude to skôr tak, že niekto je tu zaslepený svojimi predsudkami a vystupuje militantne proti akémukoľvek náboženstvu, no proti RKC ultimátne najviac?

Tak teda stručne ešte raz, už som vysvetľoval, očividne si nepochopil/odignoroval:
"Rozumiem... 'veriť v cirkev' neznamená 'veriť v cirkev'"
> "Veriť v cirkev (bodka)" naozaj nie je to isté ako "veriť v cirkev vlastností takých a takých", preložené do normálneho jazyka dnešnej doby "veriť, že cirkev má také a také vlastnosti", obzvlášť keď nie je jasné, čo by také "verenie v Cirkev" malo znamenať...

"'svätá cirkev' neznamená, že 'cirkev je svätá'"
> Zmenená to presne to, lenže musíš zadefinovať, čo to znamená svätý, inak sa nebudeme baviť o tom istom. Sú dva typy svätosti, jeden z nich, morálna svätosť v zmysle nepoškvrnenosti, je pri 2tisícročnej inštitúcii nie úplne očakávateľná z dôvodu ľudskej omylnosti a historickom spájaní so svetskou mocou (i keď, ako sa hovorí, aj najväčší svätec hreší sedemkrát za deň). Druhým typom je bytostná svätosť, ktorú Cirkvi prepožičiava jej zakladateľ, jej učenie/texty a jej obrady/sviatosti. Ja s Tebou súhlasím, že Cirkev sa nemôže pýšiť morálnou svätosťou minimálne od roku 313, kedy sa kresťanstvo stalo oficiálnym náboženstvom Rímskeho impéria. Ale to neznamená, že sa nedá označiť za svätú v zmysle bytostnom.

Je to zložité? Nemyslím si. Jednoduchí ľudia nad takými vecami nepremýšľajú, Ty by si to ale mohol dokázať bez tých logických skratiek...


 
Nie ste prihlásený, pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
loader